SAUDADE W BIBLIOTECE – SPOTKANIA Z PORTUGALIĄ (o Nocy Naukowców 2024 w Bibliotece)

 SAUDADE W BIBLIOTECE – SPOTKANIA Z PORTUGALIĄ

12 października odbyła się w Politechnice Śląskiej 19. Noc Naukowców, której tegoroczne hasło to „Śląska Moc Naukowców – Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024”.

W organizację wydarzenia włączyła się też Biblioteka Politechniki Śląskiej – w tym roku zorganizowaliśmy wydarzenia pod szyldem „Saudade w Bibliotece – spotkania z Portugalią”.

Dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie i udział w zaproponowanych aktywnościach, których było do wyboru kilkanaście. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kilka atrakcji w Strefie Bajtla. Mogli oni zobaczyć dwa przedstawienia teatrzyku Kamishibai – „Największy kwiat na świecie” na podstawie opowiadania José Saramago oraz „Legendę o kogucie z Barcelos”. Dla chętnych były też warsztaty plastyczne z tworzenia portugalskich symboli – goździków symbolizujących w Portugalii wolność i nadzieję oraz koguta z Barcelos. Dzieci mogły też skorzystać z gier planszowych oraz zdobywać nagrody w konkursie, m.in. te przygotowane przez wydawnictwo ExpressMap.

Dużym zainteresowaniem, tym razem wśród dorosłych, cieszyły się pozostałe konkursy, zwłaszcza „Kim oni byli” – tutaj trzeba było odgadnąć jak najwięcej postaci z naszej galerii pisarzy w holu na parterze. Również w tych konkursach nagrody sponsorowało wydawnictwo ExpressMap, ale także Stowarzyszenie „My Lisbon Story”.

Na ten niezapomniany wieczór zaprosiliśmy wielu ciekawych gości. Odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Iwoną Słabuszewską-Krauze, która po rozmowie o napisanych przez nią „portugalskich” książkach rozdawała autografy. Prof. Magdalena Bąk z Uniwersytetu Śląskiego opowiedziała o podróżach Polaków do Portugalii w XIX w., a Krzysztof Rosenberger ze Stowarzyszenia „My Lisbon Story” omówił najciekawsze portugalskie zabytki techniki. O Luzytanii, Luzofonii i luzofońskiej literaturze opowiedziała Dominika Potempa z naszej Biblioteki, a Tomasz Giza, również nasz pracownik, zaprezentował portugalskie biblioteki, które odwiedził podczas wyjazdów w ramach programu Erasmus+.

Tego wieczoru zaprezentowaliśmy też aż cztery wystawy tematycznie związane z Portugalią. Na 2. piętrze odbył się wernisaż fotografii Marcina Górskiego „Portugalia incognita”, po którym odbyło się też spotkanie autorskie z autorem wystawy. Na parterze w galerii Zakamarek można było obejrzeć wystawę „Dziedzictwo Goździka” przygotowaną przez portugalski Instytut Camõesa z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy rewolucji goździków. Dwujęzyczną wystawę mogliśmy gościć w naszej Bibliotece dzięki uprzejmości Ambasady Portugalii w Warszawie oraz warszawskiego oddziału Instytutu Camõesa. Również na parterze można było oglądać fotografie członków Stowarzyszenia Miłośników Portugalii „My Lisbon Story” oraz wystawę książek portugalskich autorów oraz dotyczących Portugalii, ze zbiorów naszej Biblioteki.

To jeszcze nie wszystko! Chętni, zarówno dzieci jak i dorośli, mogli wziąć udział w warsztatach z języka portugalskiego. Niezwykle kreatywne okazały się warsztaty z malowania azulejos, portugalskich kafli, które poprowadziła pani Agnieszka Pluszczewicz-Fornal, architektki wnętrz, artystki plastyczki, projektantki form przemysłowych. Uczestnicy warsztatów stworzyli prawdziwe dzieła sztuki, które mogli zabrać ze sobą do domów. Hitem okazała się również możliwość stworzenia portugalskiego muralu. Nasi goście z wielką radością wyrażali sprayem swoje emocje i artystyczne zdolności.

Wisienką na torcie był koncert fado w wykonaniu Kingi Rataj, Artystka jest w Polsce rozpoznawalna właśnie ze względu na śpiewane przez nią utwory fado, co robi fenomenalnie. Dla wielu uczestników koncertu było to pierwsze spotkanie z fado na żywo – z koncertu wyszli oczarowani i zachwyceni głosem Artystki.

Więcej zdjęć z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PORTUGALIA INCOGNITA - wystawa fotografii Marcina Górskiego w Bibliotece

SAUDADE W BIBLIOTECE – SPOTKANIA Z PORTUGALIĄ (Program Nocy Naukowców w Bibliotece, 12 października 2024)

SI w świecie książek