PORTUGALIA INCOGNITA - wystawa fotografii Marcina Górskiego w Bibliotece

12 października, wernisażem o godz. 18.00, rozpocznie się wystawa fotografii Marcina Górskiego w Bibliotece Politechniki Śląskiej. W przestrzeni wystawienniczej holu na 2. piętrze wspólnie z autorem zaprezentujemy wystawę Portugalia incognita. Wernisaż będzie częścią odbywającej się w Politechnice Śląskiej 19. Noc Naukowców, której tegoroczne hasło to „Śląska Moc Naukowców – Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024” - nasza Biblioteka włączyła się w tym roku w organizację wydarzenia pod hasłem „Saudade w Bibliotece – spotkania z Portugalią”. Po wernisażu odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Górskim, a samą wystawę będzie można oglądać co najmniej do 15 listopada.


OPIS WYSTAWY:

Portugalia incognita
Portugalia stała się miejscem, do którego Polacy chętnie podróżują w ostatnich latach. Nabrzeża Porto, uliczki i kluby fado Lizbony, skały Algarve i mgły lasów Madery stały się nam bliskie. Marcin Górski, artysta fotografik, członek ZPAF, ale też profesor Politechniki Śląskiej a wcześniej portugalskiego Universidade da Beira Interior zabiera nas jednak poza obrzeża znanych miast, zabiera nas w podróż po głębokiej portugalskiej prowincji pokazując jej obraz ponad dwie dekady temu.
Tworzony przez ponad 20 lat dokumentalny projekt fotograficzny zapisu socjologicznego górzystego i poprzemysłowego regionu Beira Interior odsłania Portugalię nieznaną, zanikającą każdego dnia. Uważny widz tego zapisu na błonie fotograficznej średnioformatowych aparatów może dostrzec sentymentalną nić łączącą ten odległy region Europy z Polską sprzed lat.

BIOGRAFIA AUTORA WYSTAWY:

Marcin Górski
(1972)

Fotograf, kurator i popularyzator fotografii.
Członek Okręgu Śląskiego ZPAF od 18.12.2013 (nr legitymacji: 1124).

Ze względu na rodzinne tradycje i wykształcenie od zawsze zafascynowany architekturą i człowiekiem w architekturze; architekturę fotografuje w zasadzie od początku swojej przygody z fotografią.
Zajmuje się dokumentem fotograficznym. Interesują go niewielkie społeczności próbujące przeciwstawiać się zmianom. W niektórych projektach współpracuje z socjologami i etnografami.
Najchętniej sięga po średnio- i wielkoformatowe kamery oraz tradycyjne materiały fotograficzne.

Fotograficznie debiutował wystawą indywidualną Italia w 1988 r. w Zabrzu, wcześniej uczestniczył w wystawach malarstwa.
Jego prace były pokazywane na ponad 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych w m.in. Polsce, Francji, Portugalii, Szwecji, Włoszech, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA i na Bałkanach.
 
Wybrane wystawy indywidualne:
- Personal chemistry, Szwecja – z Markusem Anderssonem
- People (I met), Szwecja
- Nie-miejsca, Portugalia, Francja, Polska
- Fado – Polska, Francja, Czarnogóra, Japonia, Portugalia
- Madeiro – Portugalia, Francja, Polska
- Pascqua que une, Idanha a Nova, Unesco City of Music, Portugalia
- Lion Iron Zion, Galeria Pusta, Jaowrzno
- Sakae, Gliwice – z Junem Fujitą

Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie. Autor i współautor projektów dokumentalnych, foto-socjologicznych i etnograficznych poświęconych zanikającym tradycjom i społecznościom lokalnym – Madeiro, Quaresma, Fado (wszystkie trzy poświęcone Portugalii) i Balcerek.
Jego prace były publikowane w prasie i magazynach fotograficznych, w tym m.in. w obszernych prezentacjach w „NY Arts Magazine”, „Prism Magazine”, „ReFoto” (Serbia), „Dilema” (Portugalia). Służyły też do okładek książek i płyt muzycznych.

Nagradzany i wyróżniany m.in. na Biennale Architektury w Krakowie, Biennale Krajobrazu w Kielcach, Black and White Spider Awards, Kolga Tibilisi, Urban Photo Awards i Siena Awards.

Inicjator, współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, stowarzyszenia popularyzującego fotografię. W ramach GDF współorganizator i współkurator (z Magą Sokalską (Ćwieluch) i Staszkiem Heydą) dwóch edycji Gliwickiego Miesiąca Fotografii oraz wielu wystaw m.in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego, Michała Łuczaka, Tomasza Liboski i Michała Jędrzejewskiego, Andrzeja Górskiego i innych. Współorganizator i moderator Rozmów o Fotografii, których gośćmi byli m.in. prof. Zbigniew Łagocki, Jerzy Lewczyński, Mikołaj Grynberg i inni.

Współtwórca szwedzko-amerykańsko-polskiej grupy Gruppo F, wydającej popularyzatorski The F Blog – w latach 2006–2010 najpopularniejszą internetową stronę w Skandynawii publikującą autorskie artykuły, wywiady i prezentacje prac – m.in. Martna Parra, Gracieli Iturbinde, Joakima Eskildsena, Gunnara Smoliansky’ego, Ami Vitale, Michaela Kenna, w tym również członków okręgu śląskiego ZPAF: Arka Goli, Krzysztofa Szlapy.
Współautor blogu Miejsce Fotografii (redaktor naczelny Joanna Kinowska).
Członek portugalskich grup fotograficznych Pontos de Vista, Agencia Calipo i stowarzyszenia Fotoalternativa. Współpracownik portugalskich magazynów fotograficznych Dilema i Camera.doc.
Członek Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu (w którym wydał numer poświęcony fotoografii portugalskiej).

Współpracował z Muzeum w Gliwicach, Czytelnią Sztuki, Museo de Lanificio (Covilha, Portugalia), Alt Fabrik (Lizbona), Wydziałem Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Instytutem Twórczej Fotografii w Opavie, Miastem Ogrodów w Katowicach, Fabryką Drutu -– Halogen i innymi instytucjami.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz m.in. w Muzeum w Gliwicach, Proencal i Idanha a Nova UNESCO City of Music w Portugalii.

Zawodowo profesor Politechniki Śląskiej i członek zarządu Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO. Od ponad 25 lat bardzo blisko współpracuje z portugalskimi uczelniami – Universidade da Beira Interior (której był profesorem), Universidade do Porto, Universidade do Minho oraz innymi. Przez wiele lat współpracował z portugalskimi firmami, m.in. Mota & Companha a potem Mota Engil, Martifer, TGA, MSF i innymi.

Wydarzenie zorganizowane dzięki wsparciu Europejskiego Miasta Nauki pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Katowice.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SAUDADE W BIBLIOTECE – SPOTKANIA Z PORTUGALIĄ (Program Nocy Naukowców w Bibliotece, 12 października 2024)

SI w świecie książek